Sağlık

Hymenoplasty: Kızlık zarı diktirme

Son dönemlerde Hymenoplasty ismi ile bilinen Kızlık zarı diktirme operasyonu da teknolojinin gelişmesi ile geliştirildi.

Kızlık zarı nedir ?

Halk arasında kızlık zarı olarak bilinen hymen; iç dudağın 1-2 cantimetre gerisindedir. Bir zar şeklinde olan bu tabakanın asıl amacı hijyendir. Bu zar da değişiklik büyüklüklerde küçük yırtıklar vardır. Bu yırtıklar adet kanaması yada vajinal akıntıları geçirir. ilk ilişki sırasında bu zar yırtılır ve bir kanama gerçekleşir. Bu kanama sadece cinsel ilişki ile değil bir kaza sonrası, spor yada mastürbasyon yaparken de zarar görebiliyor.

Kızlık zarı bekareti simgelese de asıl amacı hijyendir, Vajinanın mikrop kapmasını engelleyen koruyucu bir zardır. Kızlık zarı bizim kültürümüzde de olduğu gibi bekareti simgeliyor ve namus göstergesi olarak çoğu zaman kadına şiddet ve istenmeyen olaylara çevriliyor. Bazı kadınlar bu baskılardan kaçarak kızlık zarı diktirmeyi tercih ediyorlar.

Sebebi ne olursa olsun kızlık zarar görmüş kişi kızlık zarını diktirtebiliyor.

Kızlık zarı diktirme ameliyatı nasıl yapılır ?

Kızlık zarı diktirme ameliyatı 20 – 30 dk arası sürüyor, ve aynı gün taburcu ediliyor. Hasta kızlık zarı diktirme ameliyatı sonrası bir gün dinlenme ile normal hayatına dönüyor.

Hymenoplasty: Kızlık zarı diktirme hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

To Top