Bakım

Saç dökülmesini doğal yollarla önleyin !

Saç dökülmesini doğal yollarla önleyin !

Saç dökülmesi erkeklerin şikayet ettiği kadınların da kabusu. Saç dökülmesi troid hormonu bozukluğu, stres sıkıntı, mevsimsel yada demir eksikliğinden kaynaklanabiliyor. Saç dökülmesi her ne nedenle olursa olsun tedavi edilebilir.

Kadınlarda saç dökülmesi genellikle yanlış yapılan diyetler ile eksik beslenme ve sk saçların fön ve düzleştirilmesi sonucu yıpranmasından kaynaklanıyor.

Saç dökülmesine karşı alınacak önlemler

 1. Sık düzleştirici ve fön çektirmeyin.
 2. Çok fazla kimyasal bakım ürünleri kullanmak yerine doğal ürünler ile saçlarınızın bakımını yaptırın.
 3. İyi beslenin yeteri kadar protein ve tahıl almaya dikkat edin.
 4. Yeteri kadar uyuyun.
 5. Bol su için !
 6. Saç boyası kullanabilirsiniz fakat çok sık saç boyası kullanmak saç diplerine zarar verebilir.
 7. Saçlarınızı açtırırken dikkat etmelisiniz mutlaka profesyonel bir kuaför tercih edin saçı açarken kullanılan kimyasallar saçı yakabilir ve saç köklerinde kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu yollarla yanmış yıpranmış saçlarınıza eski bakımlı görünümü kazandırmak için Yanmış saçlara en etkili çözüm konumuzu inceleyebilirsiniz.
 8. Kan dolaşımını olabildiğince hızlandırın kan dolaşımının hızlanması saç derisinin daha fazla beslenmesini sağlar.

Saçlarımızın ömrü aslında 3 ile 8 yıl arasıdır, saçlar büyür ve 8 yıla kadar yok olurlar saçın yaşayacağı sağlıklı koşullar var ise saç kökü yeniden çıkar. Zaman zaman saç köklerinize ve saç derisine bakım yaparak saçların yaşaması için elverişli bir hava yaratabilirsiniz. peki doğal saç bakımı nasıl yapılır ?

Biz bayanlar en güzel aksesuarı olan saçlarımız hep canlı ve bakımlı görünsün isteriz, fönler, düzleştiriciler, boyalar saçlarımızı yıpratır ve zaman zaman saçlarımıza saç maskeleri ve bakım kürleri uygulamamız şart ! Bu bakımı kimyasalar ürünler ile yapmak yerine doğal yöntemler ile saçlarımızı doğal ve canlı görünümünü geri kazandırabiliriz. Yıpranmış ve geç uzayan saçlarınıza Lavanta ile hızlı saç uzatma konumuzu okuyabilirsiniz.

Saç bakımını lüks kuaförlere giderek pahalı saç bakım ürünleri ile yaptırabilirsiniz. Saç bakımınızı yapmanın eğlenceli, keyifli ve çok daha hesaplı bir yolu daha var doğal yöntemler !

Doğal saç bakımı nasıl yapılır ?

Saçlarınıza parlaklık verecek ve saç derinizi besleyecek bu yöntemleri kullanarak saçlarınıza doğal bakım yapabilirsiniz

Evde saç bakımı yapmak için maske ve bakım kürü önerileri.

 • Yumurta ve zeytin yağı ile saç bakımı

Bir yemek kaşığı zeytin yağı,  bir yumurta beyazı ve bir çay kaşığı balı krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Hafif nemli saçlarınıza bu karışımı uygulayın saç derilerinize kadar masaj yaparak yedirin. bir bone takarak 20-30 dk beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

 • Yumurta ve badem yağı ile saç bakımı

2 yumurtayı çatal ile köpürünceye kadar karıştırın, 2 yemek kaşığı badem yağı ve yoğurt ilave edin iyice tekrar karıştırın. Karışımı yine nemli saçlarınıza saç derisine de uygulayacak şekilde güzelce yedirin ve 20-30 dakika bone takarak bekletin sonrasında ılık su ile saçlarınızı durulayın.

 • Hindistan cevizi yağı ile saç bakımı

Katı hindistan cevizini bir cezvede eritin eriyen hindistan cevizi yağını yine nemli saçlarınıza saç derinize kadar yedirin ve 20-30 dakika bone ile bekletin yine ılık su ile durulayın, Hindistan cevizi yağı yıpranmış saçlarınıza nem kazandıracaktır.

 • Mayonez ve  ile saç bakımı

Yeni yıkadığınız nemli saçlara mayonezi uygulayın yine bone yardımı ile 20-30 dakika bekletin ve durulayın. Mayonez yıpranmış saçlarınızı besler saçlarınızın bakımı için gerekli amino asit, protein ve antioksidanları içerisinde barındırır

 • Elma sirkesi ile saç bakımı

Elma sirkesini duşta saçlarınızı şampuanladıktan sonra saçlarınıza uygulayın 3-5 dakika bekledikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz.

 • Bal ile saç bakımı

Balın saça faydasını mutlaka duymuşsunuzdur kepek probleminde, yıpranma, kırık yada kuruyan saç derisini nemlendirir ve bakımını yapar. 2 su bardağı su ile 2 yemek kaşığı balı karıştırın spreyli bir şişede saklayabilirsiniz her duşa girdiğinizde saçlarınıza bu spreyi uygulayın 5 dakika kadar masaj ile yedirin 10 dk beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

 • Aloe vera ile saç bakımı

aloe vera nın saçlara olan faydası her yerde yazılır her yerde söylenir. Aloe vera birkitinin bir yaprağını koparın içindeki jeli boşaltın 2 yemek kaşığı jeli nemli saçlarınıza uygulayın 20-30 dk bone ile bekletin ve durulayın.

 • Yoğurt ile saç bakımı

Yoğur saçınıza nem ve parlaklık kazandırır. Nemli saçlarınıza yoğurt u tarak yardımı ile sürün 20-30 dk bekletin ve normal saç durulamanızı yapın bunu haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

 

Saçınızı sık yıkamayın !

Bu uyarıyı son zamanlarda mutlaka duymuşsunuzdur, saç derisi saçların yaşaması için gerekli zemini hazırlamak için yağ ve gerekli mineralleri kendisi salgılar. Her gün sık sık duş alırsanız saç derisi bu yağ ve mineralleri yeteri kadar kullanamaz ve saçlarınız cansız ve kuru bir görünüm kazanır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

To Top