Bakım

Güneş kremi seçimi !

Güneş kremi seçimi oldukça önemlidir, Güneşin etkisini arttırdığı bu günlerde güneş kremi kullanmak çok önemli aslında güneş kremleri sadece yaz aylarında değil her mevsim kullanması kesinlikle gerekli kremlerdir. Güneş kremleri güneşin UVA, UVB ışınlarına karşı cildimizi koruyan bir film oluşturur. Her cilt tipine göre ayrı güneş kremleri vardır kuru ciltleri besleyen e vitaminli yada yağlı cilde göre farklı tiplerde güneş kremleri mevcuttur.

Güneş kremi seçiminin önemi !

Dünyada cilt kanserine yakalanma oranı her yıl %2 artış gösteriyor. Türkiye’de ise her 10 kişiden 2 si cilt kanserine yakalanıyor. Güneşin zararlı ışınları cildinize doğrudan etki ettiğinde cilt hücrelerine zarar veriyor ve zarar gören hücreler kanserli hücrelere dönüşüyor.

11 ile 17 saatleri arası güneş ışınlarına direk temas etmemek çok önemlidir. Dışarı çıkmadan 30 dk önce kullanacağınız güneş kremi ileri yaşlarda cilt kanserine yakalanmanızı minimum seviyeye indirir.

Güneş kremi ilei lgili bilmeniz gerekenler;

Spf faktör nedir ?

SPF sun protection factor (güneş koruma faktörü) demektir. Güneş kremleri SPF 2’den başlamakla birlikte, en yaygın olarak piyasada satılan koruma faktörleri SPF 15, SPF 20, SPF 25, SPF 30 ve SPF 50’dir. (Genellikle düşük değerler bronzlaşmak için kullanılan yağlarda ve kremlerde bulunmaktadır.)

Fototip nedir ?

Cildin güneş ışınlarına karşı yaratmış olduğu savunma mekanizmasıdır. Her cilt tipinin güneşe karşı oluşturduğu savunma mekanizması farklıdır

Cildinize uygun güneş kremi seçerken dikkat etmeniz gerekenler !

Esmer vücut tipli kişiler 15 faktör güneş kremi kullanmalıdır.

Her cilt tipinin güneşe karşı savunma tipi farklıdır demiştik esmerler güneş ışınlarından daha etkilenir ve vücut savunmaya geçmez kızarmaz, Esmer cilt tipi için SPF 15 olması yeterlidir.

Açık ve ince tenli bir cilt tipine sahip iseniz 50 faktörlü bir güneş kremi tercih etmelisiniz.

Açık tenli olanlar kolay kolay bronzlaşmaz ciltleri kurur ve aşırı kızarır açık tenli cilt tipine sahip olanlar ise SPF 50 yoğun koruma faktörlü kremler tercih etmelidir 50 faktör güneş kremi cilti güneşten korurken hücrelerin yumuşaması ve beslenmesi için gerekli vitaminleride sağlar.

Sarışınlar ise 30 faktör güneş kremi kullanabilirler, kumrallar ise sarışınlara nazaran güneşe daha dayanıklıdırlar fakat kumrallarda 30 faktör korumayı tercih edebilirler.

Yağlı ve kolay sivilce akne yapan cilt tipleri krem tarzı korumalar yerine jel kıvamlı güneş kremleri tercih etmelidirler.

Çocuklar için güneş kremi seçimi ?

çocuklar için üretilen güneş kremleri genellikle kuma ve suya karşı dayanıklı ve katkı maddesi içermezler. Çocuklar için de olabildiğince en yüksek faktörlü koruma tercih edilmelidir.

Kuru cilt yapısına sahip kişilerin aşırı güneş ışınına maruz kalması 25-30 lu yaşlarda derin kırışıklıklara sebeb olabilir.

Yaz aylarında güneşin zarar verici ışınları daha etkili olduğu için kullandığımız güneş kremleri aslında dört mevsim düzenli olarak kullanılmalıdır. Güneş kremleri güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürülür ve 2 saatte bir düzenli olarak tazelenir. Güneş ışınlarından koruyucu açık renk elbise, gözlük yada şapka kullanılmalıdır.

Bronzlaşma nedir ?

Tenimiz aslında bronzlaşması güneş ışınlarına karşı aldığı bir korumadır. UVA ve UVB, UVB radyasyonu güneş yanıklarına neden olan  cildin üst tabakalarını yakar.
İnsanları bronzlaştıran UVA ışınıdır. UVA ışınları, melanin üretmek için, içinde melanosit diye adlandırılan melanin içeren hücre) hücrelerinin harekete geçirildiği üst derinin alt tabakalarına geçer. melanin bronzlaşmaya neden olan kahverengi renk veren maddedir. melanin vücudun yanmasını engelleyen bir savunma şeklidir. esmer tenli insanlar, açık tenli insanlara kıyasla daha derinden bronzlaşırlar, bunun sebebi onların melanositleri daha fazla melanin üretir. ama sırf bir insan yanmıyor diye o insan cilt kanserinden ve diğer sorunlardan korunuyor anlamına gelmez.
Güneş dozunda kullandığında D vitamini kaynağıdır, dozunda kullanılmadığında ise ölümcül kalıcı hastalıklara sebeb olabilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

To Top